Zapisnik 2. srečanja ŽPS

Datum: 2.3.2022

Zapisnik 2. rednega srečanja župnijskega pastoralnega sveta

sobota, 26. 02. 2022 ob 19.00 uri v dvorani župnišča

Prisotni: župnik Janez Petrič, duhovni pomočnik Janez Celar, Tatjana Alič,  Edo Dolinar, Valentina Gantar, Marinka Jelovčan, Tone Klemenčič, Tone Kogovšek,  Jože Petrovčič, Mojca Treven, Marko Žust, Gvido Bokal, Andreja Kranjc, Helena Nagode, Krištof Treven

Odsotni: Miha Kogovšek, Miha Kavčič, Marija Buh

Dnevni red:

1. Sinodalni pogovor – tema : Prijatelji na poti
  2. Cerkveno leto: postni in velikonočni čas
  3. Pregled po dejavnostih ŽPS
  4. Sveta Birma (priprava, sodelovanje mladih pri bogoslužju, devetdnevnica, praznovanje …)

K 1. točki – Sinoda – Tema: Prijatelji na poti

Na pobudo Pastoralne službe Nadškofije Ljubljana smo tudi del našega srečanja namenili razpravi na eno od predlaganih tem Sinode. Za tokratno srečanje smo vzeli temo Prijatelji na poti in razpravljali o naslednjih dveh vprašanjih:

1. Kaj prepoznamo kot pozitivno v naši župniji?
  2. Kaj konkretno lahko jaz naredim za večjo povezanost v naši Cerkvi; kaj lahko naredim za boljše sodelovanje, za boljšo vključenost obrobnih in oddaljenih?

Povzetke razprave si lahko ogledate na spletni strani župnije. Glavne povzetke bo ŽPS vključil v svoj Pastoralni načrt. Hvala vsem članom ŽPS za odprto razpravo in mnogo dobrih predlogov za našo župnijsko skupnost. Zavedamo pa se, da bodo načrti izvedljivi le z angažiranjem članov ŽPS in ostalih članov župnijske skupnosti.

K 2. točki – Cerkveno leto: postni in velikonočni čas

• Pregledali smo koledar za postni in velikonočni čas ter se pogovorili o urah svetih maš:
    • Sreda, 2. marec: Pepelnica, sv. maša ob 17.00;
    • Nedelja, 13. marec: obletnica izvolitve papeža Frančiška – po obhajilu se zapoje zahvalna pesem;
    • Sobota, 19. marec: sv. Jožef , sveta maša ob 19. uri;
    • Petek, 25. marec – Marijino oznanjenje – maša najbrž ob 16. uri, ker bo maši sledilo praznovanje Materinskega dne v POŠ Vrh;
    • Sobota 2. april: v Rovtah celodnevno češčenje; maša ob 9. uri (g. Janez Celar), obisk maše je zaželen za birmance in ostale veroučence.
  • V postu bo po nedeljskih svetih mašah molitev križevega pota (razen na Cvetno nedeljo, ko se moli Pasijon);
  • Spovedovanje za odrasle v postu po križevem potu (če bo kdo želel), še posebej vabljeni na tiho in cvetno nedeljo;
  • Spovedovanje otrok bo v soboto, 9. april po maši;
  • Obredi velikega tedna bodo ob 19. uri (četrtek, petek in soboto);
  • Na Veliko noč bo v primeru lepega vremena vstajenjska procesija ob 7. uri;
  • Svete maše med prazniki bodo ob 10. uri (Dnevna maša na Veliko noč; Velikonočni ponedeljek, Bela nedelja (romarski shod na Vrhu);
  • Blagoslov ognja bo na veliko soboto ob 8. uri;
  • Blagoslov jedi bo v farni cerkvi na Vrhu ob 16. uri.

K 3. točki – Pregled dejavnosti ŽPS

• Molitev, oznanjevanje, bogoslužje:
    • Na pepelnico bomo v molitvi rožnega venca pred mašo prosili za mir v Ukrajini in v svetu;
    • Kadar se pri maši pojejo ljudske pesmi je smiselno uporabiti projekcijo besedil na platno, da lahko z zborom poje občestvo.
  • Kateheza;
    • Župnik poskuša čim prej s starši določiti datum prvega svetega obhajila, ki bo predvidoma v juniju;
    • Zakonski pari, ki vas zanima vključitev v zakonsko skupino župnije, se obrnite na člane ŽPS;
  • Mladina;
    • Krištof bo eno od sobot poskušal organizirati posvet z mladimi v župnišču;
    • Poskuša se poiskati zadostno število animatorjev (študentje, dijaki, višji razredi OŠ) za izvedbo Oratorija za otroke, ki bi potekal 24. do 28. avgusta na Vrhu;
    • Župnija plača animatorjem pripravo na oratorij (vikend).
  • Praznovanja, čiščenje, krašenje;
    • Hvaležni smo Tinci in Tatjani za nabavo manjkajočih pripomočkov (čistil za čiščenje in krašenje cerkve, …). V župnišču na oglasni deski je list na katerega lahko dežurni vpišejo manjkajoče pripomočke;
    • Dežurne opozarjamo, da je potrebno redno čistiti tudi zakristijo;
    • Temeljito čiščenje cerkve bo predvidoma v velikem tednu (torek ali sreda). Dan in ura bosta oznanjena na Cvetno nedeljo;
    • Za pomladanski romarski shod na belo nedeljo (24. april) so gospodinje vabljene k peki in darovanju peciva za srečanje po sveti maši.
  • Karitas
    • Člani ŽPS, ki pokrivajo to področje, poizvedo kako delujejo župnijske Karitas v sosednih župnijah (dejavnosti, organiziranost, …).
  • Gospodarstvi svet
    • Nabavljeno je kurilno olje za župnišče;
    • Krstni kamen je v popravilu in bo dobil stalno mesto v cerkvi; Če hočemo krstni kamen ohraniti ga ne smemo prestavljati;
    • Stopnišče v zvoniku; Izveden ogled sedanjega stopnišča; Nalogo izdelave in montaže novih stopnic je prevzel Tadej Justin; Dela naj bi predvidoma bila izvedena do konca letošnjega leta; Poskušalo se bo izdelati bolj varen pristop do zvonov v farni cerkvi.

K 4. točki – Sveta Birma

• Sveta birma bo 29. maja ob 11. uri. Birmance pripravlja na prejem zakramenta sv. Duha  katehetinja Nevenka Malavašič;
  • Birmanci se na birmo pripravljajo z zavzetim obiskovanjem sobotnih in nedeljskih sv. maš ter s sodelovanjem pri mašah (branje beril in prošenj);
  • Birmanci so še posebej povabljeni tudi k velikonočni vigiliji;
  • V soboto 30. aprila bo imela Nevenka celodnevno pripravo za birmance v domačem župnišču;
  • Devetdnevnica se bo začela v petek, 20. maja in potekala do sobote 28. maja. Svete maše (tudi z gosti) bodo med tednom ob 19. uri na Vrhu z izjemo ponedeljka 23. maja, ko bo maša in prošnja procesija v Hlevnem vrhu združena z devetdnevnico. Ob sobotah bo devetdnevnica ob 9. uri. Poleg birmancev, staršev in botrov lepo vabljeni tudi vsi drugi župljani.
  • Srečanje birmovalca z birmanci bo na praznik Gospodovega vnebohoda, v četrtek 26. maja ob 18. uri.

K 5. točki – Razno

Srečanje smo zaključili ob 21.30 uri.

Prihodnje srečanje bo 21. maja 2022 ob 20. uri (zaradi devetdnevnice v Rovtah) v prostorih župnišča.

Zapisala Mojca Treven in Marko Žust