Navodila za uvajanje bogoslužja po epidemiji – Povzetek

200423-Navodila za uvajanje bogosluzja po epidemiji – Vrh

Sveta maša

  1. Udeležba je dovoljena samo zdravim osebam, ki nimajo simptomov okužbe dihal, ne kašljajo in nimajo povišane telesne temperature. Starejšim od 75 let, kroničnim bolnikom in drugim zdravstveno ogroženim osebam priporočamo, da še naprej svete maše spremljajo po televiziji, radiu ali spletu, saj je to zaradi njihovega zdravstvenega stanja najvarneje.
  2. V cerkvi mora vsak vernik nositi svojo zaščitno masko oz. temu primerno zaščito (šal, ruta ipd.). Pri vhodu v cerkev si mora vsak razkužiti roke z ustreznim razkužilnim sredstvom, ki ga zagotovi župnija.
  3. Verniki morajo v cerkvi in v klopeh ohranjati medsebojno varnostno razdaljo vsaj 1,5 metra, kar pomeni, da mora biti vsaka druga vrsta prazna. Ta omejitev ne velja za družine oz. osebe, ki živijo v istem gospodinjstvu – člani enega gospodinjstva naj sedijo v eni klopi. S tem bo v farni cerkvi pri sveti maši lahko sodelovalo do 60 faranov.
  4. Ko verniki prihajajo v cerkev in odhajajo iz nje, naj upoštevajo medsebojno razdaljo 1,5 metra. Ob koncu svete maše naj se k vratom pomikajo najprej verniki, ki so bližje izhodu ter se čim prej oddaljijo od vrat, da ostalim omogočijo nemoten prehod. Na trgu pred cerkvijo ni dovoljeno zbiranje. 
  1. Maske med sveto mašo ne nosijo duhovnik, organist in pevci na koru.
  2. Pri sveti maši je ljudsko petje. Na kor imajo dostop le organist in maksimalno trije pevci, ki jih določi zborovodkinja.
  3. V zakristijo ima dostop samo duhovnik. Ministranta brez ministrantske obleke sta pri stranskem oltarju in pri maši samo zvonita in ne izvajata druge strežbe duhovniku. 
  1. Vernikom je dovoljeno deliti sveto obhajilo samo na roko brez izjeme. Verniki pristopajo v eni vrsti v medsebojni razdalji vsaj 1,5 metra. Preden se obhajajo, si verniki s prosto roko odmaknejo masko, takoj po zaužitju svete hostije pa si masko zopet namestijo čez obraz. Duhovnik mora imeti pri obhajanju masko. Pred obhajilom in po njem si mora razkužiti roke. 
  1. Darovi za cerkev – verniki dajo svoje darove v označen nabiralnik/puščico pri vstopu v cerkev. 
  1. Škofje ordinariji s tem odlokom do preklica dovoljujejo, da verniki dolžnost nedeljske svete maše izpolnijo tako, da se udeležijo svete maše enkrat v tednu na kateri koli dan.  

ZAKRAMENTI

  1. ZAKRAMENT SPRAVE: Spovedovanje v spovednicah ni dovoljeno. Zakrament svete spovedi je dovoljeno obhajati na prostem, v cerkvah, kapelah in veroučnih prostorih. Pri spovedi spovedanec in spovednik nosita zaščitno masko in ohranjata razdaljo 1,5 metra.
  2. SVETI KRST: Posamično podeljevanje zakramenta svetega krsta je dovoljeno ob navzočnosti najožjih sorodnikov oz. največ 15 oseb, ki med seboj ohranjajo ustrezno in obredu primerno razdaljo ter nosijo zaščitne maske.
  3. BOLNIŠKO MAZILJENJE: Podeljevanje bolniškega maziljenja je dovoljeno ob upoštevanju, da sta duhovnik in bolnik ustrezno zašč
  4. CERKVENI POGREB: Cerkveni pogrebi so dovoljeni ob upoštevanju navodil državnih ustanov. Pogrebni obred se opravi v navzočnosti najožjih sorodnikov. Pogrebna sveta maša je lahko darovana ob upoštevanju določil tega navodila.

OSTALO

  1. VEROUK: Do preklica ni verouka in drugih oblik izobraževanja ter župnijskih srečanj. Kateheti naj v dogovoru z župniki prosijo starše, da manjkajočo snov predelajo skupaj s svojimi otroki. Vsebina je dostopna na uradni spletni strani Slovenskega katehetskega urada oz. župnij.
  1. POLETNI ORATORIJ: Poletni oratorij se lahko izvede ob upoštevanju navodil in predpisov državnih ustanov.
  1. ŠMARNICE: Šmarnice za otroke v cerkvah letos odpadejo. Otroci in odrasli so povabljeni, da prisluhnejo spletnim prenosom šmarnične pobožnosti. Gradivo za otroke in odrasle je objavljeno tudi na spletni strani Slovenskega katehetskega urada.
  1. ŽUPNIJSKA PISARNA: Če se želite osebno zglasiti v pisarni v Rovtah se prej z župnikom dogovorite za uro obiska. V župnijski pisarni na Vrhu župnika lahko dobite po vsaki sobotni sveti maši. Tudi pri obisku v pisani je potrebna zaščitna maska in zagotovitev varnostne razdalje vsaj 1,5 metra. 
  1. MAŠNI NAMENI: Darove za mašne namene lahko tudi oddate po vsaki sveti maši v zakristiji (kot je bil običaj pred pandemijo). 
  1. NALOGE DEŽURNIH: Dežurni za krašenje in čiščenje naj poskrbijo za čiščenje in skromno okrasitev cerkve. Lesena vrata pri vhodu v ladjo cerkve naj ostajajo odprta / cerkev se zaklepa samo z železnimi vrati – s tem je omogočeno ustrezno zračenje cerkve med tednom. Do preklica ni pogostitve duhovnika (in drugih) po sveti maši v župnišču.